معاونت فرهنگی و اجتماعی
جهاددانشگاهی
خبر : موضوع: ‌ فرهنگی
پنجمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در دانشگاه ارومیه با معرفی تیم های برتر به کار خود پایان داد

 

مرحله استانی پنجمین دوره مناظرات ملی دانشجویان ایران نشان خواجه نصیرالدین طوسی در دانشگاههای  آذربایجان غربی با معرفی تیم های برتر  در دانشگاه ارومیه به کار خود پایان داد.

 

این مسابقات که به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی و با همکاری و مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه که از روز گذشته آغاز شده بود، امروز با معرفی 3 تیم منتخب به کار خود پایان داد.

 

امین رستم زاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی، در اختتامیه این مسابقات اظهار کرد:3 تیم دانشجویی پس از دو روز رقابت تنگانگ به عنوان تیم های منتخب انتخاب شده اند که گروه سرو مقام اول، گروه ایران جوان مقام دوم و گروه الرسائل نیز مقام سوم این دوره از مسابقات در آذربایجان غربی را کسب کردند.

 

وی افزود: در این دوره از مسابقات بیش از 120 نفر از اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاههای آذربایجان غربی در این دوره مشارکت داشته اند.

 

رستم زاده اظهار کرد: در بخش نهایی این مسابقات بیش از 15 مناظره بین گروههای شرکت کننده صورت گرفت که در نهایت در مرحله نیمه نهایی و فینال تیم "سرو" با کسب 1655 امتیاز در مجموع 2 مناظره، تیم ایران جوان با کسب 1471 امتیاز در مجموع 2 مناظره و گروه الرسائل با کسب 762 امتیاز به ترتیب حایز رتبه های اول تا سوم شدند.

 

دبیر علمی پنجمین دوره مناظرات دانشجویی در آذربایجان غربی با اشاره به شرکت 16 تیم دانشگاهی که هر کدام متشکل از یک نفر عضور هیات علمی به عنوان سرپرست و 4 نفر عضو دانشجوبی بودند خاطر نشان کرد:در مرحله نهایی تیم های دانشگاهی از  8 دانشگاه از جمله دانشگاههای ارومیه، آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی وصنعتی در این مسابقات به رقابت پرداختند.

 

وی گفت:تعداد شرکت کنندگان در این دوره از مسابقات از رشد 60 درصدی نسبت به سال گذشته برخوردار بوده است.

 

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت:در پنجمین دوره مناظرات دانشگاههای آذربایجان غربی بیش از 978 نفر به ساعت از دانشجویان دانشگاههای استان از این مسابقات بهره مند شدند و باغث غنای اندیشه ای مخاطبین و شرکت کنندگان گردید.

 

وی نقش و حضور رسانه ها در انعکاس چنین رویدادهای علمی فرهنگی در سطح دانشگاهها را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود:با توجه به اینکه این رویداد دانشگاهی در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و دغدغه و تاکیدات معظم­ له برگزار می شود، نقش رسانه ها در گفتمان سازی و تبلیغ و ترویج آن در سطح فضای دانشگاهی و جامعه بسیار مهم است.

 

وی افزود:این مسابقات به همت سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان و با مشارکت دانشگاهها از جمله معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه به منظور برگزاری مناظره هایی با هدف التزام به اخلاق علمی، پرهیز از ورود به نزاع های غیر علمی در میان نسل جوان و نخبه کشور با اهتمام به روز آمدی و کارآمدی مباحث اجرا می شود.

 

وي با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری تاکید فرموده اند که مناظره و نظریه‌پردازی‌ در چارچوب‌ محکمات‌ اسلام‌ و با رعایت‌ اخلاق‌ و منطق‌ علمی‌، یک‌ ارزش‌ دیرینه‌ در فرهنگ‌ اسلام‌ و یک‌ روال‌ جاری‌ در حوزه‌های‌ علمیه‌ بوده‌ است‌ و تاریخ‌ فقه‌، اصول‌، و سایر معارف‌ دینی‌ ما اعم‌ از عقلی‌ و نقلی‌، سرشار از مناظره و نظریه‌پردازی‌ است‌ اظهار کرد: این نهاد در استان آذربايجان غربي در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در نظر دارد تا با انجام این مسابقات زمینه ساز پرورش نسلی دارای «شجاعت نظریه پردازی و مناظره در ضمن وفاداری به اصول و اخلاق و منطق در حوزه و دانشگاه» باشد.

 

 رستم زاده گفت: با همكاري دانشگاه های اروميه و مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی نقد و مناظره،  شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، کمیسیون طرح و مشاوره دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود.

 

همچنین در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین کریم جباری مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه اظهار کرد: اگر در مناظرات دانشجویی رعایت  آداب و اخلاق بحث و گفت و گو و اصول نقد و مناظره به یک خصلت رایج فرهنگ اجتناعی تبدیل شود می تواند با ایجاد شور و نشاط در نقد و مطالعه و تحقیق و گفت و گوهای علمی نقش مهمی در توسعه فرهنگی دانشگاهها و بلکه در فضای عمومی جامعه و کشور ایفا کند .

 

وی افزود: تجربه موفق مناظرات دانشجویی که به همت جهاد دانشگاهی و معاونت فرهنگی دانشگاهها برگزار می شود تجربه بسیار موفق و ارزشمندی است که استعدادهای شاخص دانشجویی را کشف و ارتقا می بخشد .

 

جباری ادامه داد: این جریان اثربخش فرهنگی اگر استمرار یابد و روی موضوعات اساسی واجد اولویت باشد و این موضوعات با نیازهای کشور و انتظارات دانشجویان هماهنگ گردد همانند موج های نیرومندی است که می تواند به جریانهای قوی فرهنگی واجتماعی کشور تبدیل شود و گفتمان های رایج در فضاهای علمی و آموزشی را با ادب و منطق و اخلاق عجین نماید .

 

مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه گفت:مناظرات دانشجویی در تقویت قدرت بیان و سخنوری دانشجویان نقش بسیار مهمی دارد و به قدرت استدلال و متقاعد سازی و تفکر جمعی و نقد جمعی کمک زیادی می کند و حاصل این همه تقویت روح هم اندیشی و باروری عقل و خرد جمعی با محوریت حق جویی و حقیقت باوری است .

 

وی ادامه داد:این مناظرات می تواند نگرشهای شخصی احساساتی و تعصب آمیز و فاقد بنیه علمی و استدلالی را از افراط و تفریط بازدارد و به سوی اعتدال و ادب و منطق و قدرت تبیین و استدلال و جمع بندی دقیق اندیشه ها سوق دهد .

 

وی با اشاره به اینکه مناظرات دانشجویی مصداق بارز سخن علی (ع) است که می فرماید اندیشه ها را همانند مشک کره گیری به چالش بیندازید و به هم بکوبید تا از آن میانه نظرات صائب و صحیح بیرون بیاید اظهار کرد: مناظرات هم چنین مصداق بارز سخن دیگر آن حضرت است که می فرماید : عالم ترین مردم کسی است که دانش دیگران را به علم خود بیفزاید . این سخن نیز در این مناظرات به وضوح تجسم می یابد بدین گونه که مستمعین و داوران و نیز  طرفهای مناظره دو تفکر ناقص را با دقت و مطالعه و تحقیق توسعه و  تعمیق می بخشند و گوش دهندگان به این مناظرات قطعا با ملاحظه نقاط قوت و ضعف طرفین به تفکر جامع تر و واقع بینانه تری سوق می یابند.

 

حجت الاسلام و المسلمین جباری اظهار کرد:در این مناظرات اشخاص و احساسات و علایق و تعصبات قبلی اشخاص با هم برخورد نمی کند و شکست خورده و پیروز به معنای واقعی وجود ندارد بلکه همه طرفین پیروزند و  این منطق حق و جامعیت فکری و عقل گرایی است که پیروز است نه علایق و پیشداوری های شخصی .

 

لازم به ذکر است طی مصوبه شوراي هماهنگي فعاليتهاي فرهنگي – اجتماعي دانشگاههاي كشور مقرر شده تا 5 سال جهاد دانشگاهی بعنوان مبدع و متولی این مسابقات پروتکل اجرایی این مسابقات را با مشارکت دانشگاهها و نهادها در سطح دانشگاههای کشور یرگزار کند.

 

در پایان با حضور اعضای هیات داوران و مسئولان دانشگاه از تیم های منتخب با اهدای لوح یادبود و جوایز تقدیر بعمل آمد.