معاونت فرهنگی و اجتماعی
جهاددانشگاهی
خبر : موضوع: ‌ فرهنگی
دانشجویان ارومیه طبیعت را از منظر قرآن دیدند

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی از برگزاری طرح دانشجویی " اردوی با قرآن در طبیعت" از سوی معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی و با مشارکت سازمان فعالیتهای قرآنی دانشجویان کشور  برای دانشجویان دانشگاههای ارومیه خبر داد.

امین رستم‌زاده در اختتامیه بازدید اولین اردوی با قرآن در طبیعت دانشجویان در ارومیه که در یکی از مناطق گردشگری شهرستان ارومیه برگزار شد گفت:‌ این طرح با هدف غنا بخشی و هدفمند سازی اردوهای دانشجویی و تبیین آیات قرآنی در طبیعت و باز خوانی آیات مربوطه به نشانه‌های عظمت خداوند و تجلی علمی آفرینش‌های خدای متعال در اندیشه دانشجویان توسط یکی از اساتید قرآنی و دینی دانشگاه ارومیه در محل  بازدید در قالب دو کارگاه علمی برگزار می‌شود.

رستم زاده ایجاد بستری مناسب و متناسب با ادبیات فکری دانشجویان در راستای عمق بخشیدن به تفکر خداشناسانه دانشجویان از طریق قالب‌های برنامه‌های فرهنگی خلاقانه را از اهداف برگزاری این طرح اردویی دانشجویی در آذربایجان غربی ذکر کرد.

وی با اشاره به اهداف این رویداد فرهنگی از سوی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی گفت: وقتی دانشجویان با علم و معرفت هستی شناسانه به آفرینش‌های الهی می‌نگرند قدرت لایزال الهی و زیبایی‌هایی بی‌بدیل هستی در فرصتی ارزشمند تر و دوباره برای دیدن متفاوت‌تر جذابیت‌های خلق شده خداوند در چشمان و اندیشه عقل دانشجویان فراهم می‌شود.

رییس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی آذربایجان غربی گفت:‌ قرآن بهترین منبع برای طراحی رویدادهای معرفتی فرهنگی دانشجویی قلمداد می‌شود که در این طرح با محوریت قرآنی اردوهای دانشجویی بعنوان یکی از قالب‌های پر مخاطب رویدادهای دانشجویی که در صورت عدم مدیریت صحیح می‌تواند تبدیل به آسیب شود تبدیل به یک رویداد فاخر قرآنی اثر گذار و مورد اقبال دانشجویان تبدیل می‌گردد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه همه نعمت‌های طبیعی خدا با تدبیر و برای هدفی آفریده شده است خاطر نشان کرد: تئوری‌های علمی و مدل‌های دانشگاهی دنیا در صدد شناخت اولیه مفاهیم این آفرینش‌ها هستند و توجه مطالعاتی به قرآن بصورت ملموس و متناسب با رشته‌های علمی دانشجویان ضمن معرفت افزایی به تعالی علمی و تخصصی کیفی آنها نیز می‌انجامد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به مصادیق معرفتی که در دروس عمومی دانشگاهی بصورت تئوریک بحث می‌شود گفت: بعنوان مثال حیات و احیاء مجدد طبیعت و رویش‌ها فصل بهار از دیدگاه‌های مختلف معرفتی روانشناسی اخلاقی علمی و کارآفرینانه و پزشکی و بسیاری از علوم دیگر در کنار علوم کشاورزی بعنوان یک مصداق کوچک از ظرفیت‌های بکر آموزه‌های قرآنی برای دانشجویان است که در این رویداد با چنین رویکردی به واکاوی ملموس این ظرفیت بی بدیل از طریق اعضای هیات علمی در نشست‌های تخصصی جذاب و عملی برای دانشجویان در داخل برنامه‌های اردویی پرداخته می‌شود.

رستم زاده با اشاره به اینکه 750 آیه فقط به ظواهر طبیعت در قرآن اختصاص دارد گفت: توصیف رنگ‌ها در قرآن تنوع موضوعی است که حس کنجکاوی دانشجویان را بر می‌انگیزد و آیه‌های مربوطه مانند آیه 69 بقره و 76 رحمان ، 40 صافات، 27 فاطر که به تاثیرات سرور و حزن انگیز رنگ‌ها و یا رنگ‌های بهشتی چون سبز و یا رنگ نوشیدنی‌های بهشت به رنگ سفید و بسیاری از مصادیق در این موضوع در آیه‌ها اشاره دارد که نیازمند تامل علمی از ابعاد مختلف و تأثیرات آن در زندگی انسان‌هاست.

این پژوهشگر دانشگاهی گفت: در مجموعه یافته‌های اخیر دانشمندان علوم مختلف در خصوص رازها و اسرار عجایب خلقت گیاهان جانوران کوهها آب‌ها اقیانوس‌ها ستارگان و فضا و حتی خود انسان 14 قرن پیش در قرآن پیش بینی شده بود.

گفتنی است دانشجویان دختر دانشگاه‌های ارومیه در اردوی با قرآن در طبیعت در دو کارگاه تخصصی علمی قرآنی صبح و عصر شرکت کرده و یکی از اساتید قرآنی دانشگاه ارومیه به تشریح علمی و فلسفه هستی شناسی خلقت‌های طبیعت همراه با بازدید دانشجویی مرتبط در طبیعت پرداختند.