معاونت فرهنگی و اجتماعی
جهاددانشگاهی
خبر : موضوع: ‌ فرهنگی
نشست تلالو فرهنگ عاشورایی در تحقق اقتصاد مقاومتی در دانشگاه ارومیه برگزار شد

حجت الاسلام سید جواد مهدی پور ، عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه در این نشست با اشاره به لزوم مبارزه در برابر فساد تصریح کرد: جهاد و مبارزه با فساد لزوما به معنی درگیری فیزیکی با عاملین ایجاد فساد در جامعه نیست بلکه امروزه مبارزه می تواند از طریق جهاد با علم، قلم و بصیرت باشد.

وی با بیان اینکه بصیرت افزایی از ضروریات جامعه کنونی است ادامه داد: نباید در برابر مسائل پیش روی جامعه نسنجیده و بدون معلومات کافی وارد عمل شد بلکه با الگوگیری از حرکت امام حسین (ع) در روز عاشورا که نگذاشت قیامش در کربلا فراموش شود، ما نیز باید کار را به هدف نهایی برسانیم.

وی با بیان اینکه اولین اصل مهم در فرهنگ اقتصاد مقاومتی داشتن روحیه جهادی است اظهار کرد: از شعارهای فرهنگ عاشورایی جهاد است.

مهدی پور گفت: منظور از عمل به اقتصاد مقاومتی فقط خرید کالای ایرانی نیست بلکه موارد فساد، طلاق،نحوه گذران اوقات فراغت جوان امروز و اعتیاد در اقتصاد مقاومتی دخالت مستقیم دارد.

وی با اشاره به اینکه امام حسین (ع) در اعمالش خلوص نیت داشت و کارها را برای خدا انجام میداد تصریح کرد:در مسئله اقتصاد مقاومتی فقط بیان کردن مسئله کافی نیست بلکه با استعانت از فرهنگ عاشورا و زندگی امام حسین باید با خلوص نیت وارد میدان عمل شد و با خرید کالای تولید داخل، در رونق چرخ اقتصاد کشور سهیم بود.

این عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه اظهار کرد:توحید محوری و فرهنگ توحیدی در عاشورا موج میزد و هر عمل امام حسین (ع) در راستای رضای خدا و برای خداوند سبحان انجام می شد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در اقتصاد مقاومتی از فرهنگ عاشورا بهره مند شویم باید اجرای قوانین در بین جامعه عادلانه وبراساس توحید باشد چرا که توحید محوری از شاخصه های اصلی عاشورا بوده است.

حجت الاسلام مهدی پور با اشاره به ضرورت توجه به مدیریت در اقتصاد مقاومتی افزود: مدیریت در اقتصاد مقاومتی به معنی شایسته سالاری بوده و باید در جهت عمل به این امر از افراد شایسته در پست های مهم مدیریتی کشور استفاده شود تا منابع ملی را به نحو احسن در مسیر درست استفاده کند.

وی ادامه داد: قوانین برای همه باید یکسان اجرا شود و نه اینکه عده ای به دلیل داشتن روابط خاص، در برابراین قوانین مصونیت داشته باشند.

وی افزود: در فرهنگ عاشورایی همرنگی با دشمن، هلاکت واقعی بوده و مرگ در مقابل دشمن که برای پاسداشت ارزشها باشد سعادت است.

وی خروج از اعتدال را مصداق عینی فساد دانست و اظهار کرد: در اقتصاد مقاومتی باید اعتدال در همه جوانب رعایت شود. 

این عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه اظها رکرد: برای اسلامی شدن اقتصاد کشور باید از طریق نظام سازی، موسسه اقتصادی متشکل از حقوقدان و اقتصاددان تشکیل شود تا با بررسی کامل حوزه های مختلف اقتصاد کشور،طرح و لایحه ای در مجلس جهت تصویب ارائه دهند تا با ایجاد اقتصاد اسلامی بتوانیم اقتصاد مقاومتی رادر جامعه اجرایی کنیم.

مهدی پورگفت: براساس فرهنگ عاشورا، فرهنگ قناعت ورزی را بیاموزیم چراکه با گسترش تجمل گرایی و اشرافی گری نمی شود اقتصاد مقاومتی را در جامعه ساری و جاری کرد.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به تمدن اسلامی باید در تمامی عرصه ها نظام سازی جامعی انجام شود بیان کرد: نظام سازی علمی یکی دیگر از مباحث مهمی است که باید به جد توجه شود به طوری که باید در بین بیش از 80 درصد جامعه به نتیجه برسد و نه فقط در بین عده ای معدود و نخبگان خلاصه شود.

وی اظهار کرد: دموکراسی غرب بعد از 300 سال هنوز نتوانسته به مقصود نهایی خود برسد و جنبش های وال استریت و اعتراضات حاکم در غرب نماد عینی این مسئله است.

عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه بابیان اینکه برای ظهور صلح جهانی باید ریشه ظلم سوزانده شود گفت: باوجود ضلم و ایجاد اشوب در فلسطین توسط یهود برای ایجاد صلح جهانی ، باید اسرائیل دست از ایجاد تشنج در فلسطین بردارد و امریکا به حمایت داعش و تولید بمب های هسته ای ادامه ندهد تا زمینه های ایجاد صلح در جهان فراهم شود.

یاداورشد: ضالمان و فاسدان جهان با وارونه نشان دادن حقیقت سعی در ایجاد ناامنی و تنش در جهان هستند در حالی که خود بیشترین سود و بهره را ازاین ابتذال و فساد حاکم در جهان می برند.

گفتنی است ادامه جلسه بصورت پرسش و پاسخ ادامه یافت.